Skoč na obsah Skoč na menu
Hore 

StVPS - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

Vstup do zákazníckej sekcie

Môj zákaznícky
účet
Zavolajte nám 0850 111 234 Napíšte nám Vaše otázky Formulárena stiahnutie Plánovanéodstávky StVPS hlásené havárie vody

Výstava Maska pre planétu Zem.

Banská Bystrica(7. novembra 2007)

Celkovo 64 tisíc detí z 25 krajín s zúčastnilo medzinárodnej súťaže Maska pre planétu Zem zameranú na výchovu k udržateľnému rozvoju.

Výsledkom je originálny súbor detských prác, ktorý sa počas letných prázdnin predstavil v sídle UNESCO v Paríži a na svojej ceste po Európe zavítal aj do Banskej Bystrice. Deti z celého sveta na svojich obrázkoch a príbehoch ukážu ako vnímajú odveký vzťah medzi človekom a prírodou.

Tradičným partnerom už 4. ročníka súťaže organizovanej spoločnosťou VEOLIA ENVIRONMENT je UNESCO a zároveň sa kampaň stala súčasťou Desaťročia OSN pre výchovu k trvalo - udržateľnému rozvoju (2005 - 2014). Zvláštnym partnerom tohto ročníka bolo Múzeum na nábreži Branly v Paríži – múzeum umenia a civilizácií Afriky, Ázie, Oceánie a Ameriky. Umelecké predmety zo zbierok tohto múzea boli použité v tzv. objaviteľskom zápisníku, ktorý deti využívali pri svojej tvorbe. Legendy, mýty, zvyky, rituály a historické diela im pomohli poznávať charakteristické činnosti rôznych národov. Inšpirované týmito objavmi deti vymysleli a napísali vlastný príbeh, ktorý rozpráva Zem a vytvorili jej masku.

Víťazné masky zo všetkých krajín boli pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia a Týždňa pre udržateľný rozvoj UNESCO vystavené prvý júlový týždeň v Múzeu na nábreží Branly v Paríži. Všetky víťazné práce boli spracované ako trojrozmerné diela a ich súčasťou sú aj príbehy Zeme spracované v troch svetových jazykoch. Na svojej ceste po Európe teda výstava Maska pre planétu Zem zavítala aj do Banskej Bystrice. Výstava je nainštalovaná v priestoroch átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici od 12. novembra 2007 do 12. decembra 2007 a masky Zeme z celého sveta sa tešia na vašu účasť.

Na Slovensku sa do súťaže zapojilo 6 000 detí z 82 škôl a 41 miest a obcí a v Paríži nás reprezentovala práca detí Základnej školy, Komenského 2 zo Spišskej Novej Vsi. Ich obrázok a príbeh s názvom Kamzita zaujal medzinárodnú porotu svojou farebnosťou, úprimnosťou a vyjadrením silného vzťahu k regiónu.

 

Viac informácií o súťaži Maska pre planétu Zem nájdete na: www.stvps.sk, www.veoliavoda.cz.