Skoč na obsah Skoč na menu
Hore 

StVPS - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

Vstup do zákazníckej sekcie

Môj zákaznícky
účet
Zavolajte nám 0850 111 234 Napíšte nám Vaše otázky Formulárena stiahnutie Plánovanéodstávky StVPS hlásené havárie vody

Obyvatelia na strednom Slovensku sa nemusia obávať nedostatku pitnej vody

18.7.2007 / Tasr / str. 0 / pdh / Vodárenství

Banská Bystrica 18. júla (TASR) - Obyvatelia na strednom Slovensku sa nemusia obávať nedostatku pitnej vody v dôsledku extrémnych horúčav. Výdatnosť jej zdrojov v správe Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (StVPS), a. s., Banská Bystrica, člena skupiny Veolia Voda, sa ani v teplom a suchom období doteraz neznížila. Ubezpečila o tom hovorkyňa Veolia Voda Slavomíra Vogelová. "Výdatnosť prameňov a vrtov podmieňuje akumulácia podzemných vôd v hydrogeologickej štruktúre v dlhšom časovom horizonte, najmä počas jarných mesiacov pri topení snehu. Súčasné horúčavy trvajú len asi týždeň a ani pri dlhšom období teplého a suchého počasia nie je predpoklad zníženia výdatnosti. Bilancia zrážok od začiatku roku 2007 je zárukou výdatnosti našich zdrojov. Vodný zdroj Podzámčok, na ktorom realizujeme pravidelný monitoring merania hladín podzemnej vody vo vrtoch, dodnes nezaznamenal pokles hladín v nich," konštatovala Vogelová.

Hovorkyňa upozornila na niekoľko dôvodov, prečo by mali obyvatelia piť vodu z vodovodu. Nie je škodlivá zdraviu, jej kvalitu pravidelne kontrolujú. Z hľadiska kvality je úplne porovnateľná s balenými vodami a vďaka nižšiemu obsahu minerálnych látok menej zaťažuje organizmus. Pitím vody z vodovodu šetria prírodu, nemusia ju prepravovať kamiónmi, skladovať a likvidovať neekologický odpad z fliaš. Okrem toho si šetria aj zdravie, lebo nenosia ťažké fľaše, balík so 6 fľašami váži približne 10 kilogramov. Liter vody priamo z vodovodného kohútika je vyše 100-krát lacnejší ako liter balenej vody, uviedla Vogelová.

Zamestnanci StVPS zabezpečujú poskytovanie služieb asi 700 000 obyvateľom regiónu. Jej hlavnou činnosťou je prevádzkovanie verejných vodovodov a kanalizácií. Najpočetnejšiu skupinu zákazníkov tvoria domácnosti - až 93,33 %.

StVPS vznikla v roku 2006 na základe zmluvy so Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou (StVS) o nájme a prevádzke, na poskytovanie služieb v oblasti výroby a distribúcie pitnej vody a v odvádzaní čistení odpadových vôd. Strategickým partnerom StVS po predaji svojej dcérskej spoločnosti StVPS po medzinárodnom výberovom konaní sa stala francúzska Veolia Voda a 90 % akcií StVPS previedli na spoločnosť Veolia.