Skoč na obsah Skoč na menu
Hore 

StVPS - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

Vstup do zákazníckej sekcie

Môj zákaznícky
účet
Zavolajte nám 0850 111 234 Napíšte nám Vaše otázky Formulárena stiahnutie Plánovanéodstávky StVPS hlásené havárie vody

Farba vody

Niekedy sa môže stať, že Vám z vodovodnej batérie netečie voda krištáľovo priezračná, ale viac či menej bieleho alebo hrdzavohnedého zafarbenia. Ani jeden z týchto javov neškodí Vášmu zdraviu. Dozviete sa, čo je ich príčinou a akým spôsobom ich eliminovať.

BIELE ZAFARBENIE
Prečo má voda biele zafarbenie?

Biele zafarbenie vody má na svedomí vzduch rozpustený vo vode. Pri kontakte studenej vody z verejného vodovodu s teplejšími vnútornými rozvodmi vo Vašom dome alebo prietokom cez perlátor inštalovaný na Vašej vodovodnej batérii sa tento vzduch z vody uvoľní a veľké množstvo drobných bubliniek spôsobí jej „mliečne“ sfarbenie. S týmto sfarbením sa môžete taktiež stretnúť po vykonaných opravách vodovodného potrubia, kedy sa do siete nasal vzduch z vonkajšieho prostredia. Tento vzduch má za následok okrem bieleho sfarbenia vody aj nepravidelný tok vody z vodovodnej batérie, sprevádzaný syčaním a „strieľaním“.

Je potrebné znepokojovať sa?

Biele sfarbenie vody spôsobené uvoľneným vzduchom nemá absolútne žiadny vplyv na chuťové kvality vody ani na Vaše zdravie. Pokiaľ by sa Vám predsa zdal tento jav príliš intenzívny alebo nasatý vzduch z vodovodnej batérie „vystreľoval“ príliš dlho, neváhajte nás, prosím, kontaktovať.

Ako vodu zbaviť bieleho zafarbenia?

Vzduch z vody postupne vyprchá, takže stačí, keď vodu po-necháte niekoľko minút odstáť, potom bude voda opäť priezračná.

Odporučenie na záver:

Pokiaľ je na Vašej vodovodnej batérii inštalovaný perlátor, dbajte na jeho pravidelné čistenie. Zanesené sitko perlátora totiž môže biele zafarbenie vody zintenzívniť. Starostlivosť o čistotu perlátora Vám rovnako zaistí, že sitko nebude obsahovať usadeniny, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu Vašej pitnej vody.

HRDZAVOHNEDÉ ZAFARBENIE
Prečo má voda hrdzavohnedé zafarbenie?

Hrdzavohnedé zafarbenie spôsobujú častice oxidu železa, ktoré vznikajú koróziou vnútorných stien vodovodného potrubia. Tieto častice sa za normálnych okolností usadzujú na stenách potrubia. Pri zvýšení prietoku vody, pri manipulácii s uzávermi, pri opravách alebo údržbe rozvodných sietí a pod., sa častice oxidu železa môžu uvoľniť do dodávanej pitnej vody a spôsobiť tak jej sfarbenie.

Je potrebné znepokojovať sa?

Oxidy železa nie sú zdraviu škodlivé, väčší obsah uvoľnených častíc však negatívne pôsobí na vzhľad a chuť pitnej vody.

Ako vodu zbaviť hrdzavohnedého zafarbenia?

Aby Vám z vodovodnej batérie znovu tiekla priezračná voda, stačí ju nechať chvíľu odtiecť. Pokiaľ by sa Vám však zdalo, že „hrdzavá“ voda tečie príliš dlho, alebo že sa tento jav opakuje príliš často, obráťte sa, prosím, na našu spoločnosť.

Odporučenie na záver:

Po dobu, keď u Vás tečie „hrdzavá“ voda, používajte Vaše „vodné“ domáce spotrebiče (práčky, umývačky riadu, varné kanvice, sprchy a pod.) len v najnutnejších prípadoch. Častice oxidu železa by totiž mohli zaniesť trysky alebo ventily týchto zariadení. Zafarbenú vodu rovnako nepoužívajte na pranie - mohlo by dôjsť k nežiaducemu zafarbeniu oblečenia. V prípade, že vo vodovodnej sieti tečie nezafarbená voda a z Vašej vodovodnej batérie aj tak tečie voda „hrdzavá“, príčina jej zafarbenia môže spočívať vo vnútorných, zrejme už starých rozvodoch, za ktoré zodpovedá majiteľ domu.