Skoč na obsah Skoč na menu
Hore 

StVPS - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

Vstup do zákazníckej sekcie

Môj zákaznícky
účet
Zavolajte nám 0850 111 234 Napíšte nám Vaše otázky Formulárena stiahnutie Plánovanéodstávky StVPS hlásené havárie vody

Prečo 200 detí z 50 miest skladá básne o prírode?

Pretože poézia je jednou zo súčastí questu (hľadačky), ktorú školské tímy zložené z jedného učiteľa a štyroch žiakov vytvárajú vo svojich mestách. Hľadačka je dobrodružná vychádzka a jej cieľom je priblížiť hľadačom prírodné prvky a biodiverzitu mesta, o ktorých často ani netušia.

50 hľadačiek práve vzniká vďaka česko-slovenskému projektu Tajný život mesta, ktorý na Slovensku finančne zastrešili Veolia, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.. Organizačne projekt zabezpečuje CEEV Živica.

O tom, čo sú to questy (hľadačky) a ako ich vytvoriť zaujímavo a dobrodružne, sa školské tímy z 50 škôl dozvedeli na kurzoch v piatich mestách Slovenska. Teraz už deti mapujú územia svojich miest a hľadajú v nich zaujímavé časti prírody, aby ich formou dobrodružnej hľadačky predstavili všetkým, ktorí sa o svojom meste chcú dozvedieť niečo nové.

Pátrať budú po zaujímavých stromoch, skalných útvaroch, mokradiach, ale aj po ovocných sadoch tradičných odrôd, divokých kútoch alebo vertikálnej zeleni. „To všetko je súčasťou biodiverzity (biologickej rozmanitosti) v mestách a cieľom projektu je upozorniť na to, že mnohí z nás túto rozmanitosť nevnímajú. Práve hľadačky zábavnou formou vytiahnu ľudí von a ukážu im, čo všetko mestá skrývajú“ dopĺňa Ivana Poláčková, koordinátorka projektu z CEEV Živica.

 

Na jednom z kurzov si tvorbu questov (hľadačiek) vyskúšali aj samotní učitelia, ktorí tieto vedomosti potom preniesli na žiakov v školskom tíme. Jeden z ich spoločných výtvorov – hľadačku v okolí Vzdelávacieho centra Zaježová - si môžete pozrieť a na mieste aj otestovať na http://www.zivica.sk/sk/vzdelavacie-centrum/uvod.

 

Viac informácií o projekte nájdete na www.tajnyzivotmesta.sk.

 

Rozprávková cesta s Ježkom Zaježkom