Skoč na obsah Skoč na menu
Hore 

StVPS - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

Vstup do zákazníckej sekcie

Môj zákaznícky
účet
Zavolajte nám 0850 111 234 Napíšte nám Vaše otázky Formulárena stiahnutie Plánovanéodstávky StVPS hlásené havárie vody

Ochrana biodiverzity

 

Praktická ochrana biodiverzity spoločne so Štátnou ochranou prírody

Obnova vzácnej prírodnej pamiatky Moštenické travertíny  je jeden z projektov, ktoré v roku 2016 podporí Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. v rámci záväzkov k ochrane a podpore biodiverzity v spolupráci so Správou NAPANT a základnou organizáciou Slovenského združenia ochrancov prírody a krajiny Nízke Tatry..

Po prípravných prácach sa začiatkom augusta konala prvá brigáda, ktorej sa zúčastnilo  12 profesionálnych a dobrovoľných strážcov NAPANTu. Cieľom bolo pokosiť lúky a odstrániť náletové dreviny na travertínovej kope. Pokosením lúky sa skvalitnili životné podmienky vzácnych rastlín v okolí prírodnej pamiatky. Odstránenie náletových drevín pomôže k rastu travertínu, pre ktorý je dôležité slnečné svetlo. Súčasťou ďalších opatrení bude aj osadenie informačných tabúľ a stavba dreveného zábradlia, ktoré zábrani vstupu návštevníkov na travertínovú kopu.

Prírodná pamiatka Moštenické travertíny sa nachádza na území s rozlohou 1,71 hektára. Predmetom ochrany je mohutná ešte stále činná travertínová terasa s početnými vývermi vody. V jej blízkosti sa vyskytujú tri pramene. Z cenných druhov flóry sa tu vyskytuje kortúza Matthioliova, niekoľko druhov orchideí, či ľalia cibuľkonosná.

 

(Mgr. Slavomíra Vogelová, StVPS, a.s., Ing. Adalbert Mezei, NAPANT)